Audzējam un pārdodam tīršķirnes Oxforddown aitas un teķus


aitas1 Oxforddown aitu šķirne izveidota Lielbritānijā, Anglijā 1830. gadā, krustojot Kostvoldas teķus ar Hempšīras un Saudounas aitām. Pirmie ganāmpulki veidojās Vitnijas pilsētas apkārtnē Oksforšīrā, tur arī tika pieņemts šķirnes nosaukums Oxforddown (latviski- Oksfordas zemā). Oxforddown aitu audzētāju asociācijas tika dibināta 1889. gadā. tajā pašā gadā tika izdota arī pirmā ciltsgrāmata. Šķirnes reputācija auga. 20. gadsimta pirmajā pusē tā bija vispopulārākā tēva puses šķirne krustojuma jēru gaļas ieguvē. Dzīvnieki tika eksportēti uz ASV, Kanādu, Vāciju, Dāniju, Krieviju, Argentīnu u.c. Šķirnes popularitāte samazinājās laika posmā no 1950. līdz 1970. gadam, gan modes maiņas dēļ, gan tāpēc, ka pieauga pieprasījums pēc mazāka izmēra aitu šķirnēm. Taču divdesmitā gadsimta 80. gados pieprasījums atkal pieauga, jo plaši sāka izmantot krustošanai, lai ātri iegūtu lielus, liesus jērus gaļai.

Oxforddown šķirne tiek audzēta visā pasaulē (ASV, Kanāda, Dānija, Zviedrija, Somija, Norvēģija, Nīderlande. Čehija, Slovākija, Jaunzēlande).Šķirne pamatā tiek izmantota jēru gaļas ražošanai ar superīgām gaļas īpašībām.

Oxforddown aitām ir daudz izcilu īpašību:
  • jēru ātraudzība, tie labi izmanto ganību zāli un sienu;
  • izcilas gaļas īpašības;
  • spēcīga ķermeņa uzbūve;
  • liela aitu un teķu dzīvmasa;
  • labas mātes īpašības. 
Viena no vislabākajām īpašībām ar ko Oxforddown izceļas citu gaļas aitu šķirņu vidū - ir to izturība. Jēri pēc piedzimšanas ir klāti ar lielāku vilnu, tiem ir labs dzimšanas svars, un izteikts zīšanas instinkts. Tāpēc jau agrā pavasarī var doties ganībās. Jēri ir izturīgāki pret aukstumu un mitrumu.

Oxforddown ganāmpulka pavairošanai tiek izmantots teķis ar izcilu ģenētiku.
aitas2